Eğitim Koçluğu Eğitimi

Eğitim Koçluğu Eğitimi

Eğitim Koçu, Koçluğu Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Profesyonel Koçluk, bireylerin kendileri için seçtikleri hedeflere ulaşmalarında performanslarını artırarak, iş ve özel yaşamlarında kaliteli ve etkin sonuçlar elde etmelerini hedefleyen mesleki bir yardımdır. Profesyonel Koçlar,insanlarda değişimler yaratırlar ve kişilerin varmak istedikleri son noktaya ulaşmaları için onlara yardımcı olurlar.

Koçluk yetenekleri , çekirdek inançlar ile yeteneklerimiz arasındaki ilişkiyi anlayarak, “yapabilirim” düşüncesini ortaya çıkarmaktadır.Hedeflere odaklanmaya ve onları gerçekleştirmeye yardım eder. Gerçek bir içsel özgürleşmenin sağlanmasına destek verir.

Resmi Gazete’de ise şu şekilde tanımlanmaktadır: “Koç, ilgili yasal süreçler, kalite normları ve hizmet prosedürleri çerçevesinde; koçluk süreçlerinin iş organizasyonu ve süreç başlatma faaliyetlerini gerçekleştiren, koçluk sürecini yürüten ve bireysel mesleki gelişimini sağlayan nitelikli kişidir.

Koç, müşterilerin kişisel ve profesyonel potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik farkındalık, gelişim ve çözüm seçeneklerini artırıcı ve bu yönde destekleyici çalışmaları yürütür.”

Eğitim Koçları Hangi Alanda, Kimlere Fayda Sağlarlar ?

  • Eğitim koçları öğrencilerin yeteneklerini erken yaşta ortaya çıkarabilirler,
  • Öğrencilerin gelişim sürecinde onlara destek olurlar,
  • Öğrencilerin yatkınlıklarını keşfetmesini sağlayabilirler,
  • TEOG, LYS, YGS vb. sınavlarda özgüven, iç disiplin, motivasyon konularında öğrencilere yardımcı olarak başarı oranlarını artırmalarına yardımcı olabilirler,
  • Bireyleri hedefleri için gerekli kaynaklara yönlendirirler,
  • Pratik çözüm yolları bulurlar,
  • Bireyin potansiyelini keşfetmesini sağlarlar ve zihinsel performansını artırırlar.

Eğitim Koçluğu Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz?

Koçluk Prensipleri, koçluk becerileri kazanmak, koçluk dialogları, uyum ve ahenk, güçlü gözlem yeteneği, soru sorma becerisi, öğrenciyi geliştirmek, hedef çalışmaları ile hedeflere yönlendirmek, hızlı okuma teknikleri, test çözme becerisi, hafıza geliştirme, verimli ders çalışmak.

Eğitim Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Birebir eğitim danışmanlığı verebilir, bu alanda kendi iş yerinizi açabilir, okullarda proje başlatabilir, öğrenci koçu olabilir, öğrenciyi geliştirecek süreci tasarlayarak bu konuda ailelere de yardımcı olabilirsiniz.